Az előítélet árnyékában

2025.07.22

Van egy kedves ismerősöm, aki az építőiparban dolgozik. Valójában cégvezető, de nem az öltönyös fajta, aki elegánsan besétál egy tárgyalásra és az íróasztal mögül intézi az ügyeket. Nála a cégvezető megnevezés csupán egy kötelező adminisztratív adat. Mert amit valójában csinál, az projektmenedzsment. Nem munkakör. Életforma.  

A számok számára nem Excel-táblákban kelnek életre, hanem egy belső logika szerint, fejben, pontos rendben működnek. Költségvetés, ütemezés, anyagigény, szállítási határidők, óradíjak – minden a helyén van. Tisztában van vele, mennyibe kerül kiépíteni egy komplett rendszert és azt is tudja, mit lehet tenni, ha valami épp nincs: mivel lehet helyettesíteni, milyen árfolyamon, honnan, mikorra és milyen kompromisszummal.

Ez nem elmélet. Nem pozíció. 

Ez húsz év tapasztalata, napi rutin, amire nem tanítanak sehol – csak felgyűlik, beépül, ha az ember valóban ott van minden döntés mögött.

És ott is van. A kollégáival, a megrendelőkkel, az alvállalkozókkal, partnerekkel – mindig az adott helyzethez illően, de mégis egyben tartva mindent. A számokat, az embereket, a folyamatokat. Nincs külön szerepe annak, amit csinál. Minden összefügg, minden egy rendszeren belül mozog és ez a rendszer a fejében van.

Van tapasztalat. Van felelősség. És van az a csendes figyelem, ami nem látszik elsőre, de működtet mindent.

És mindez nem csak azért fontos, hogy a vállalkozás működjön. Hanem mert nélküle mások nem tudnának dolgozni. Mert ez a struktúra tart el embereket, mozgat csapatokat, indít el munkákat. Ő az, aki nem a "lehet"-et keresi, hanem a "hogyan oldjuk meg"-et. És ebbe minden beletartozik: fejlődés, rugalmasság, élhetőség.

A döntései nem elméletiek. Minden nap ott áll mögöttük valóság. Ha ma egy anyag nem érkezik meg, akkor holnap egy egész csapat nem tud dolgozni. Ha valami csúszik, azt másnap három új ponton kell átszervezni. Nincs "ráérünk holnap". Csak az van: hogyan lehet most átgondolni, újratervezni, megoldani.

És mindezt nem egy klimatizált irodából végzi. Ott van a helyszínen. Személyesen. Kabátban, bakancsban. Néha esőben, néha negyven fokban. Néha porosan. 

Nemrég mesélte: délután háromkor beugrott egy benzinkútra. Még nem evett aznap semmit. Megfogott egy zéró kólát, beállt a sorba fizetni és egy szendvicset kérni. A kabátja poros volt, a cipőjén még látszódott a helyszíni bejárás során megszáradt sár nyoma, de nem volt koszos. Nem volt rendezetlen.

És akkor jött az a pillantás. A pénztárosé. Nem bántó. Csak az a személytelen, udvariasan semleges nézés, ami egy picit hosszabb ideig időzik a ruhán, a cipőn. Ami nem kérdez semmit, csak valahogy mégis mond valamit. Egy apró, gépies mozdulat, egy kicsit túl hosszú csend a kártyás fizetésnél – mintha valami nem lenne egészen a helyén.

Ezek a pillantások nem kiabálnak. De beszélnek. Sugározzák azt az észrevétlen, mégis érezhető társadalmi reflexet, hogy aki porosan jön, az valahogy "nem áll a helyzet magaslatán" vagy "nem tartozik oda". Mintha a kabátja, a cipője, a jelenléte kevesebbet érne. Mintha a fáradtság látható jelei nem egy munka napját, hanem egy ember helyét jelölnék ki – valahol hátrébb.

Pedig az a por nem szégyen. Nem igénytelenség. Nem a kudarcról mesél. Az a por egy felelősség nyoma. Egy rendszeré, amit valaki épp most tart egyben. Gondolattal. Döntéssel. Jelenléttel. 

A benzinkút közös tér. Nincsenek nevek, beosztások, háttértörténetek. Kabát van, cipő, kézben egy kóla, egy szendvics. Az előttünk álló talán egy tárgyalásról jön, a mögöttünk lévő épp most fejezett be valamit, vagy még el sem kezdte a napját. A sor néma. És ha van is benne pillantás, az csak egy mozdulat része. Nem kell, hogy elismerjen bármit. Nem kell, hogy megértse.

Elég lenne, ha nem döntene. Ha nem próbálná eldönteni, kinek hol a helye. Mert lehet, hogy épp az áll előttünk porosan, aki ma működőben tartott egy egész rendszert. Lehet, hogy nem is szeret ott lenni. Csak megállt, venni valamit. És már megy is tovább.

Azt viszi tovább, amit nem lehet letenni. Ami nem látszik. De nélküle nem mozdulna semmi.